Piazzetta MC 133/52 BL | 11kW
R92 950,00
utting-edge technology fitted into minimum space. These fireboxes are the perfect amalgamation of technology and style. The MC Compact Firebox range offers the user countless possibilities of installation with its extremely linear constructional form. New modern shapes and screen printed glass creates a frame for the fire, which cannot fail to attract attention in any home. The innovative tilting door makes opening this unit both practical and simple.
The “big” guy in this range will offer you style, power and modern chic. This unit ticks all the right boxes for that perfect finish.
Description
TECHNICAL DATA
Room heating capacity (max) 405 m3
Rated heat output (max) 17.8 kW
Nominal thermal efficiency 78.9%
Consumption at rated heat output (min-max) 3.8 Kg/h
Unit Dimensions WxDxH 135.5x47x64.5 cm (+50mm additional space all around unit for installation cavity.)
TECHNOLOGY & FEATURES
Structure
Enamelled steel, closed firebox
Fire pit: Aluker®
Door profile: Enamelled steel
Primary air: Adjustable manually
Tertiary air: Fixed and preheated
Fuel: Wood
Firebox: Aluker®
Opening: Door in enamelled steel with self-cleaning ceramic glass resistant ip to 750°C. Hinged opening with tilting opening.
Door handle: Hide away and detachable
Secondary air: Adjustable manually
Flue outlet: Top
Heating: Natural convection, radiant and forced ventilation kit optional through Multifuoco System® or Multifuoco System Plus, ducting
ON REQUEST
Multifuoco System® ventilation kit 4 speed
Additional information
| Weight | 230 kg |
|---|---|
| Brand | Piazzetta |
| Colour | Black |
| Combustion Type | Closed combustion |
| Fires Style | Built-in |
| Fire Design | Contemporary |
| Fuel Type | Wood Burner |
| Fire View | Front View |
| Output Size | Medium (8-11kW) |
| Heat Output | 11kW |
| Country of origin | Italy |
| Flue Outlet | Top |
| Flue Diameter | 200mm |











Reviews
There are no reviews yet.