Piazzetta P 963D – Smart Fire Premium | 11kW
R104 900,00
Pellets are the ecological fuel par excellence. They are practical, easy to handle and store and allows the eco conscience to produce heat without harming the environment. Piazzetta pellet stoves guarantee a long burn time. With self- regulating capacity as well as practical ignition and programming management.
This unit becomes a true furnishing accessory thanks to the perfect geometric design of its cladding. Along with this beauty comes a dual ventilation motor that one can use to duct heat to different rooms.
Smart Premium fires come standard with smart features like automated feeding, programmable on/off times and automated temperature regulation, plus they have optional components that can be purchased separately. These optional extras is the WIFI and APP kit, remote controls or the MultiFuoco ducted heating system.
Description
TECHNICAL DATA
Room heating capacity (max) 315 m3
Rated heat output (max) 11 kW
Power adjustable (positions) 5
Nominal thermal efficiency 89.2%
Consumption at rated heat output (min-max) 0.8-2.4 Kg/h
Unit Dimensions WxDxH 57x53x117 cm (+50mm additional space all around unit for installation cavity.)
View Technical Specifications/Drawing
BENEFITS OF A PELLET FIREPLACE
► Fully Automated
► Save on running costs
► Convenient to use
► Easy to clean
► Less than 1% ash produced
► Accurate temperature control
► Economical consumption
► Highly efficient
► Easy to handle 15kg pellet bags
TECHNOLOGY & FEATURES
Multifuoco System®
Three speed forced ventilation system. Warm air ducting up to 16 m
Rolling Top
Upper cover plate on sliding tracks to access hopper
Remote Control System
Optional kit for remote control of stove with a simple SMS
Majolica cladding
Unique large hand-made pieces
Energy Saving
Quick and easy maintenance, removable ash drawer
Eco function
Automatic power control of the fire
Multifunction remote control
LCD display, timer, thermostat and Multicomfort function
Programming
Daily, weekly and weekend modes. Dual time settings.
Structure
Enamelled steel with door, brazier and firebox in cast iron
Air Glass System
Self-cleaning ceramic glass resistant up to 750°C
Wellness
Humidifier with aroma diffuser
Additional information
| Weight | 197 kg |
|---|---|
| Brand | Piazzetta |
| Combustion Type | Closed combustion |
| Fires Style | Freestanding, Smart Fires |
| Fire Design | Contemporary |
| Fuel Type | Pellet Burning |
| Fire View | Front View |
| Output Size | Medium (8-11kW) |
| Heat Output | 11kW |
| Country of origin | Italy |
| Flue Outlet | Rear |
| Flue Diameter | 80mm |
| Colour | Ardesia, Bianco Antico, Canapa, Giallo Acceso, Rosso Lava, Terra Cotta |

















Reviews
There are no reviews yet.