Piazzetta MA 271 SL | 13.4kW
R67 300,00
The Piazzetta MA 271 SL has glass on 3 sides. This unit will take centre stage in any home giving its owner not just a beautiful conversation piece but also a jewel of a heater.
The pleasure of a fire with practicality added. The MA SL ranges of fireboxes combine both the typical generous size of a traditional fireplace with a modern style structure and a safe and practical rise and fall door. The sound of burning wood can be enjoyed and when used with the cooking kit can make for a pleasant evening with friends allowing you to combine cooking and socialising.
PLEASE NOTE
This unit uses a D250mm flue so we will need to quote you on flues separately. Please get in touch, we will be happy to assist.
Description
TECHNICAL DATA
- Room heating capacity (max) 385 m3
- Rated heat output (max) 13.4 kW
- Nominal thermal efficiency 63.8%
- Consumption at rated heat output (min-max) 5.6 Kg/h
- Unit Dimensions WxDxH 97 X 59.5 X 142 cm (+50mm additional space all around unit for installation cavity.)
- Glass or Door Dimensions WxH 97 X 51cm
TECHNOLOGY & FEATURES
- Structure: enamelled steel, closed firebox
- Hood: in steel
- Opening: door in enamelled steel with self-cleaning ceramic glass resistant up to 750 C°. Rise and fall door, hinged opening for cleaning
- Door handle: in enamelled steel
- Flue outlet: Hood with ribbed internal baffle plate to optimize combustion
- Ash Pan: Removable
- Firebox: in Aluker®
- Fire pit: in cast iron
- Door profile: in enamelled steel,
- Primary air: adjustable manually
- Heating: radiant and natural convection
Additional information
| Weight | 200 kg |
|---|---|
| Brand | Piazzetta |
| Colour | Black |
| Combustion Type | Closed combustion |
| Fires Style | Built-in |
| Fire Design | Contemporary |
| Fuel Type | Wood Burner |
| Fire View | Front View |
| Output Size | Large 12kW+ |
| Heat Output | 13.4kW |
| Country of origin | Italy |
| Flue Outlet | Top |
| Flue Diameter | 250mm |








Reviews
There are no reviews yet.