Charnwood Cove 3 – With Stand | 16kW
R57 850,00 – R61 850,00
The Charnwood Cove 3 is the largest stove in the Cove range. With a rated output of 12kW and a maximum of 16kW it is ideally suited to a larger room, hall or open plan area. The Cove 3 is able to take a log length of up to half a metre and with its tall curved door offers a spectacular view of the fire.
Description
The Charnwood Cove 3 is the largest stove in the Cove range. With a rated output of 12kW and a maximum of 16kW it is ideally suited to a larger room, hall or open plan area. The Cove 3 is able to take a log length of up to half a metre and with its tall curved door offers a spectacular view of the fire.
COLOURS ARE SPECIAL ORDER
Colours take 2 – 3 Weeks to process
50% non-refundable deposit require for colour options
STANDS
Choose between the midi, wood store or centre stand
Additional information
| Weight | 171 kg |
|---|---|
| Colour Swatches | Almond, Black, Blue, Bronze, Brown, Green, Gunmetal Grey, Pewter |
| Brand | Charnwood |
| Fire Style | Freestanding |
| Fuel Type | Multi-fuel, Wood Burner |
| Fire Design | Traditional, Wood Store Base |
| Output Size | Large 12kW+ |
| Combustion Type | Closed |
| Flue Diameter | 180mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Heat Output | 16kW |
| Flue Outlet | Top or Rear |














Reviews
There are no reviews yet.