Piazzetta MA 265 SL | 15.5kW
R85 990,00
The Piazzetta MA 265 SL is in a class of its own with a glass door in excess of 1.3 meters it is at home on a wall all by itself. Its big dimensions makes one think of old grandiose farm homes with open ceilings with beautifully polished beams.
The pleasure of a fire with practicality added. The MA SL ranges of fireboxes combine both the typical generous size of a traditional fireplace with a modern style structure and a safe and practical rise and fall door. The sound of burning wood can be enjoyed and when used with the cooking kit can make for a pleasant evening with friends allowing you to combine cooking and socializing.
PLEASE NOTE
This unit uses a D250mm flue so we will need to quote you on flues separately. Please get in touch, we will be happy to assist.
Description
TECHNICAL DATA
- Room heating capacity (max) 445 m3
- Rated heat output (max) 15.5 kW
- Nominal thermal efficiency 75%
- Consumption at rated heat output (min-max) 4.8 Kg/h
- Unit Dimensions WxDxH 162 X 48 X 133 cm (+50mm additional space all around unit for installation cavity.)
- Glass or Door Dimensions WxH 145 X 44cm
TECHNOLOGY & FEATURES
- Structure: enamelled steel, closed firebox
- Hood: In steel
- Opening: door in enamelled steel with self-cleaning ceramic glass resistant up to 750 C°. Rise and fall door, hinged opening for cleaning
- Door handle: in enamelled steel
- Flue outlet: top
- Ash Pan: Removable
- Firebox: in Aluker®
- Fire pit: in cast iron
- Door profile: in enamelled steel
- Primary air: adjustable manually
- Heating: radiant and natural convection
Additional information
| Weight | 341 kg |
|---|---|
| Brand | Piazzetta |
| Colour | Black |
| Combustion Type | Closed combustion |
| Fires Style | Built-in |
| Fire Design | Contemporary |
| Fuel Type | Wood Burner |
| Fire View | Front View |
| Output Size | Large 12kW+ |
| Heat Output | 15.5kW |
| Country of origin | Italy |
| Flue Outlet | Top |
| Flue Diameter | 250mm |











Reviews
There are no reviews yet.