Lacunza Nickel 1000
R61 895,00
The Lacunza Nickle 1000 double-sided wood fireplace is an ideal fireplace for a large open-plan area. These double-sided closed-combustion fireplaces have two-sided fascias to cover the opening between your wall and the fireplace.
Download “Technical Drawing (PDF)”
Nickel-1000-In-Built-Technical-Drawing.pdf – Downloaded 2 times – 307.25 KBDownload “Technical Product Manual (PDF)”
instruction-book-lacunza-nickel-700-800-1000-ing-ed-02.pdf – Downloaded 5 times – 7.42 MB
Description
The Lacunza Nickel 1000 Carbon steel double-sided insert comes with the options of 800 or 1000mm and offers black vermiculite interior panels with a black refractory stone base and comes standard with a Stainless steel removable ash pan.
This particular fireplace has full glass doors opening from both sides and has double combustion control. The Lacunza Nickel includes two 4 sided colour-coded frames.
Additional information
| Weight | 140 kg |
|---|---|
| Dimensions | 100 × 51 × 52 cm |
| MATERIAL | Carbon Steel / Stainless Steel |
| COLOUR | Black |
| FLUE DIAMETER | 180mm / 200mm |
| FLUE EXIT | Top |
| ENERGY SOURCE | Wood |
| ASH PAN | Yes |
| OUTPUT KW | 17-22KW |
| EFFICIENCY | 75% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Double combustion control |
| WARRANTY | 10-YEAR WARRANTY |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Spain |
















