Charnwood C-Eight | 9kW
R33 550,00 – R41 400,00
The Charnwood C-Eight is the largest stove in the C-Series. With an 8.3kW output the stove features an impressive portrait picture window and takes a 300mm (12″) log.
Description
The Charnwood C-Eight is the largest stove in the C-Series. With an 8.3kW output the stove features an impressive portrait picture window and takes a 300mm (12″) log. Lined with plate steel the C-Eight is suited to larger fireplaces and living spaces. This stove meets the DEFRA requirements for smoke control exemption; allowing wood to be burnt in smoke control areas.
ASH GRATE & PAN
You have the option of ordering your Charnwood stove with or without the riddling grate. The riddling grate is required if you intend to burn anthracite otherwise for convenience of being able to shake out the ash. Without the grate, the wood fire is made on the bed of the fireplace in the specialist ash pan, which when full is simply removed and the ash disposed of.
COLOURS ARE SPECIAL ORDER
Colours take 2 – 3 Weeks to process
50% non-refundable deposit require for colour options
Additional information
| Weight | 119 kg |
|---|---|
| Colour Swatches | Almond, Black, Blue, Bronze, Brown, Green, Gunmetal Grey, Pewter |
| Brand | Charnwood |
| Fire Style | Freestanding |
| Fuel Type | Multi-fuel, Wood Burner |
| Fire Design | Traditional |
| Output Size | Medium (8-11kW) |
| Combustion Type | Closed |
| Flue Diameter | 150mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Heat Output | 9kW |
| Flue Outlet | Top or Rear |
| Ash Grate and Pan | No Ash Grate and Pan, Includes Ash Grate and Pan |





















Reviews
There are no reviews yet.