Charnwood Skye 5 | 7kW
R41 650,00 – R45 650,00
The Charnwood Skye is a new state-of-the-art stove with a remarkably efficient combustion system. It’s innovative burn technology ensures efficiencies of up to 86% and exceeds the new Eco Design standards and Defra exemption limits; allowing wood to be burnt cleanly in smoke control areas. As thoughtful in style as it is in function the Skye has a refreshing design aesthetic; classically minimal with landscape proportions and a soft modern edge.
Description
An exceptionally clean wood burning and multi-fuel stove, British made on the Isle of Wight.
The Charnwood Skye is a new state-of-the-art stove with a remarkably efficient combustion system. It’s innovative burn technology ensures efficiencies of up to 86% and exceeds the new Eco Design standards and Defra exemption limits; allowing wood to be burnt cleanly in smoke control areas. As thoughtful in style as it is in function the Skye has a refreshing design aesthetic; classically minimal with landscape proportions and a soft modern edge.
COLOURS ARE SPECIAL ORDER
Colours take 2 – 3 Weeks to process
50% non-refundable deposit require for colour options
Additional information
| Weight | 135 kg |
|---|---|
| Colour Swatches | Almond, Black, Blue, Bronze, Brown, Green, Gunmetal Grey, Pewter |
| Brand | Charnwood |
| Fire Style | Freestanding |
| Fuel Type | Multi-fuel, Wood Burner |
| Fire Design | Contemporary |
| Output Size | Small (4-7kW) |
| Combustion Type | Closed |
| Flue Diameter | 125mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Heat Output | 7kW |
| Flue Outlet | Top or Rear |


















Reviews
There are no reviews yet.