Lacunza Adour CLID Freestanding with Log Box
R69 895,00
The Lacunza Adour is a three-glass side/triple view cast iron freestanding fireplace. The Lacunza Adour CLID three-sided fireplace offers the most advanced innovation from Lacunza. The Adour CLID’s three-sided fireplace is only 800mm wide but offers a massive 13kW of heat output. The interior panels are also made of cast iron and it comes with a Stainless steel removable ash pan.
Download “Technical Drawing (PDF)”
Adour-CLID-Freestanding-on-Wood-Storage-Box-Technical-Drawing.pdf – Downloaded 2 times – 128.27 KB
Description
The Adour collection features the new innovative position of the convection fan. The fan is placed on the floor at the back of the fireplace. The unique shape of the internal fireplace parts direct heat away from the fans which allows you to use the fireplace without having the fan operating. Traditionally the fan would have had to be in operation to cool itself down whilst the fireplace is burning.
The Lacunza Adour CLID three-sided fireplace is part of the Adour collection. Glass on both the left and right as well as the front of the fireplaces allows your fireplace to not only exude the heat as the firewood burns but also allows a view of the fireplace from all 180degrees of the room whilst combining style and functionality to make a statement addition to your living space.
Available as a freestanding option with or without the Wood Storage Box depending on your home requirements. The unit can stand free on a plinth/concrete shelf which you can style to your specific needs.
This meant that if you had a power outage you would have been able to use the fireplace. Now with the Lacunza Adour CLID three-sided fireplace it is no longer a problem. You can order your Lacunza Adour CLID three-sided fireplace with or without convection fans.
This fireplace meets and exceeds the Eco-Design 2022 requirements
Additional information
| Weight | 130 kg |
|---|---|
| Dimensions | 79,5 × 41,7 × 88 cm |
| MATERIAL | Cast iron / Steel |
| COLOUR | Black |
| FLUE DIAMETER | 150mm |
| FLUE EXIT | Top or Rear |
| ENERGY SOURCE | Wood |
| ASH PAN | Yes |
| OUTPUT KW | 10-13KW |
| EFFICIENCY | 80% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Double combustion |
| WARRANTY | 10-YEAR WARRANTY |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Spain |
















