Lacunza Adour 800 CLI/CLD Freestanding
R62 495,00
The Lacunza Adour is a two-glass side/double view cast iron freestanding fireplace. With the option of Front & Left (CLI) or Front & Right (CLD). The interior panels are also made of cast iron and it comes with a Stainless steel removable ash pan.
Download “Product Card (PDF)”
Adour-CLD-Freestanding-on-Wood-Storage-Box-Technical-Sheet.pdf – Downloaded 2 times – 241.24 KB
Description
The Lacunza Adour series offers a 5-speed digitally controlled centrifugal fan 300m3p/h as an option to be added if you wish. The design and position of the fan allow for the operation of the fireplace without electricity.
These units are available as a freestanding option with or without the Wood Storage Box base, both with double combustion and an output KW of 10 – 13 kW/h
This fireplace meets and exceeds the Eco-Design 2022 requirements and Lacunza offers an amazing 10-YEAR WARRANTY.
Additional information
| Weight | 110 kg |
|---|---|
| Dimensions | 82,5 × 41,7 × 50,8 cm |
| MATERIAL | Cast iron / Steel |
| COLOUR | Black |
| FLUE DIAMETER | 150mm |
| FLUE EXIT | Top |
| ENERGY SOURCE | Wood |
| ASH PAN | Yes |
| OUTPUT KW | 10-13KW |
| EFFICIENCY | 80% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Double combustion |
| WARRANTY | 10-YEAR WARRANTY |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Spain |















