Lacunza Adour 800 CLI/CLD Insert
R59 895,00
The Lacunza Adour is a two-glass side/double view cast iron insert fireplace. With the option of Front & Left (CLI) or Front & Right (CLD). The interior panels are also made of cast iron and it comes with a Stainless steel removable ash pan.
Watch a video of the Lacunza Adour CLI/CLD 800 Insert
Download “Technical Drawings (PDF)”
adour-cli-cld-800-insert-technical-drawing.pdf – Downloaded 2 times – 1.55 MBDownload “Technical Product Manual (PDF)”
instruction-book-lacunza-adour-cl-ing-ed-07-111.pdf – Downloaded 4 times – 11.19 MB
Description
The Lacunza Adour series offers a 5-speed digitally controlled centrifugal fan 300m3p/h as an option to be added if you wish. The design and position of the fan allow for the operation of the fireplace without electricity.
These units are available as a freestanding option with or without the Wood Storage Box base, both with double combustion and an output KW of 10 – 13 kW/h
This fireplace meets and exceeds the Eco-Design 2022 requirements and Lacunza offers an amazing 10-YEAR WARRANTY.
Additional information
| Weight | 110 kg |
|---|---|
| Dimensions | 79,5 × 40 × 49 cm |
| MATERIAL | Cast iron / Steel |
| COLOUR | Black |
| FLUE DIAMETER | 150mm |
| FLUE EXIT | Top or Rear |
| ENERGY SOURCE | Wood |
| ASH PAN | Yes |
| OUTPUT KW | 10-13KW |
| EFFICIENCY | 80% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Double combustion |
| WARRANTY | 10-YEAR WARRANTY |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Spain |





















