ADF Millenium R | 6.5kW
R19 950,00
ADF fireplaces have a solid steel construction and along with innovative designs are fine choices for any home. ADF units are available in many different KW ratings to ensure that there is a product available for every requirement.
This unit though small in dimension still manages to produce a healthy 6kw of heat proving that size doesn’t matter. With a combination of sleek design, low fuel consumption, high efficiency rating and built in log holder it is perfect for any small room.
Description
TECHNICAL DATA
Room heating capacity (max) 172 m3
Rated heat output (max) 6.5 kW
Nominal thermal efficiency 73%
Unit Dimensions WxDxH 35x35x72 cm (+50mm additional space all around unit for installation cavity.)
TECHNOLOGY & FEATURES
High Density Vermiculite Interior
Built-in wood log holder
Natural convection (single chamber)
Additional information
| Weight | 55 kg |
|---|---|
| Brand | ADF |
| Colour | Black |
| Combustion Type | Closed combustion |
| Fires Style | Freestanding |
| Fire Design | Contemporary |
| Fuel Type | Wood Burner |
| Fire View | Front View |
| Output Size | Small (4-7kW) |
| Heat Output | 6.5kW |
| Country of origin | Portugal |
| Flue Outlet | Top |
| Flue Diameter | 100mm |









Reviews
There are no reviews yet.