Eurafrican Godin Cube
The Godin Cube features a large window, strong lines, and a robust design. It comes with decorative, designer legs, heat-resistant glass, secondary combustion, a clean glass system, manual air control, and an ash pan.
Download “Technical Information & Drawing (PDF)”
Godin-Cube-388117-Technical-Manual.pdf – Downloaded 2 times – 2.45 MB
Description
The combustion chamber has a removable baffle plate making chimney sweeping easy via the fireplace and it has a rear convection panel which allows for installation closer to the wall. The combustion chamber fits 55cm logs and has a normal fuel consumption of about 2.4kg of wood per hour.
The Cube is Flamme VERTE certificated according to European regulations for clean air and efficient energy use. It’s ideal for heating a small area like a bedroom or office.
The Cube is of 100% French origin and is imported from Guise in France. It comes with a 1-year limited guarantee on specific internal parts and a 5-year limited guarantee on the fireplace body.
Additional information
| FLUE DIAMETER | 153mm |
|---|---|
| FLUE OUTLET | Top or Rear |
| FUEL | Wood |
| COLOUR | Matt Black |
| LOG SIZE LOADING FROM THE FRONT | 55cm |
| PANORAMIC GLASS RESISTANT TO 750 °C | Yes |
| CAST IRON FIREBOX | Yes |
| AIR REGULATION | Yes, Manual |
| OUTPUT KW | 6.5KW |
| HEATING VOLUME | 80 – 220m3 |
| WOOD CONSUMPTION AT NORMAL RATE | 2,4 kg per hour |
| AVERAGE FUME TEMPERATURE | 313 °C |
| MIN DISTANCES TO COMBUSTABLE MATERIALS | 50cm Rear, 50cm Side, 150cm Front |










