Plamen Trenk
R15 500,00
The Trenk is a robust and reliable wood log fireplace and offers a high level of heat at an economical price point. Its unique shape will add an element of farm or log cabin style to your space. The Trenk stands out for its high-efficiency rating of 81% and A+ energy class rating.
Download “Technical Information & Drawing (PDF)”
Plamen-Manual_TrenkBlack11kW-Technical-Sheet.pdf – Downloaded 4 times – 3.21 MBDownload “Product Card (PDF)”
plamen-trenk-product-card.pdf – Downloaded 4 times – 334.90 KB
Description
The Plamen Trenk is forged from a thick mold of high-quality, cast iron for added strength and durability. It heats efficiently through the radiation of the stove body, even long after the last log of wood has been added. A thick baffle plate results in less heat being lost up the flue.
Plamen fireplaces are built to be tough! Each unit is forged from a thick mold of high-quality cast iron – giving them the strength and durability to withstand many winters.
These stoves offer excellent radiant heating for your home, even long after the last log of wood has been added. Being efficient, closed-combustion fireplaces, most of the heat is released into the room rather than wasted up the chimney.
With impressive technical specifications, these wood-burning fireplaces offer a highly effective, yet economical heating solution. With great attention to detail given to the design and quality of each stove, a Plamen fireplace is an eye-catching addition to any home.
To improve the safety, performance, and lifespan of the fireplaces, Plamen uses only high-quality, heat-resistant glass. Thanks to the specialised, air-wash glass cleaning system, the soot deposits on the glass door are significantly reduced compared to other fireplaces on the market.
Each fireplace comes standard with a heat-protective glove and wood stoker.
Additional information
| Weight | 77 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 65 × 75 cm |
| MATERIAL | Cast iron |
| HEAT OUTPUT | 9 – 11KW |
| EFFICIENCY | 81% |
| ENERGY RATING | A+ |
| CO EMISIONS | 0.09% |
| HEATING AREA | 87 – 106m2 |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Primary, secondary and tertiary combustion |
| COLOUR | Black |
| FUEL | Wood |
| FLUE PIPE DIAMETER | 120mm |
| FLUE EXIT | Top |
| WARRANTY | 2-year limited warranty |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Croatia |














