Plamen Tara
R17 400,00
The Tara captures attention with its circular shape and modern design. The vertical glass door offers a beautiful view of the flames when burning. Weighing an impressive 85 kg for its compact size, the Tara is durable and tough. With modern technology, it stands out for its high-efficiency rating of 84% and an A+ energy class rating. Designed for small to medium-sized rooms, this fireplace provides 8 kW of heat – perfect to keep you nice and cosy!
Download “Technical Information & Drawing (PDF)”
Plamen-Manual_Tara8kW-Technical-Sheet.pdf – Downloaded 3 times – 3.93 MBDownload “Product Card (PDF)”
plamen-tara-product-card.pdf – Downloaded 3 times – 355.16 KB
Description
Plamen fireplaces are built to be tough! Each unit is forged from a thick mold of high-quality cast iron – giving them the strength and durability to withstand many winters.
These stoves offer excellent radiant heating for your home, even long after the last log of wood has been added. Being efficient, closed-combustion fireplaces, the majority of the heat is released into the room rather than being wasted up the chimney.
With very impressive technical specifications, these wood-burning fireplaces offer a highly effective, yet economical heating solution. With great attention to detail given to the design and quality of each stove, a Plamen fireplace is an eye-catching addition to any home.
To improve the safety, performance, and lifespan of the fireplaces, Plamen uses only high-quality, heat-resistant glass. Thanks to the specialised, air-wash glass cleaning system, the soot deposits on the glass door are greatly reduced compared to other fireplaces on the market.
Each fireplace comes standard with a heat-protective glove and wood stoker.
Additional information
| Weight | 85 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38,3 × 37,7 × 85,8 cm |
| MATERIAL | Cast iron |
| HEAT OUTPUT | 6 – 8KW |
| EFFICIENCY | 84% |
| ENERGY RATING | A+ |
| CO EMISSIONS | 0.09% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Primary, secondary & tertiary combustion |
| COLOUR | Black |
| FUEL | Wood |
| FLUE PIPE DIAMETER | 120mm |
| FLUE EXIT | Top |
| ASH PAN | Slide out tray |
| WARRANTY | 2-year warranty |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Croatia |
















