Lacunza Vulcano 7T Wood Cooker
R129 895,00
Cooking in a VULCANO is a unique experience. We introduce you to the star of our catalogue, a cook stove born to shine and light up the gastronomical experiences of the most demanding chefs and guests.
Watch a video of the Lacunza Vulcano 7T Wood Cooker
Download “Technical Drawing (PDF)”
vulcano-wood-cooker-technical-drawing.pdf – Downloaded 2 times – 397.24 KBDownload “Technical Product Manual (PDF)”
instruction-book-lacunza-vulcano-7t-8t-eco-ing-ed-00.pdf – Downloaded 2 times – 5.35 MB
Description
The Vulcano 7T can be used for heating and cooking throughout the year. The Vulcano 7T is 7-star Flamme VERTE certified according to the European regulations for clean air and efficient energy use, and the firebox is CE certified according to EU standards. It comes with an ‘A+’ European energy efficiency rating.
Additional information
| Weight | 250 kg |
|---|---|
| Dimensions | 66,5 × 90 × 86 cm |
| MATERIAL | Cast iron / Steel / Foundry |
| COLOUR | Black |
| FLUE DIAMETER | 150mm |
| FLUE EXIT | Rear |
| ENERGY SOURCE | Wood |
| ASH PAN | Yes |
| OUTPUT KW | 10-12KW |
| EFFICIENCY | 80% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Double combustion |
| GUARANTEE | Limited 2-year |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Spain |
















