Lacunza Silver 1000 Insert
R48 495,00
The Lacunza Silver built-in closed combustion panoramic fireplace comes standard with cast iron internal walls and optional 5 x speed fans. The fireplace comes standard with cast iron internal walls. The fans are controlled by remote control and assist with distributing the convection heat faster and more evenly.
Watch a video of the Lacunza Silver Series
Download “Technical Drawing (PDF)”
Lacunza-Silver-1000-Insert-Technical-Drawing.pdf – Downloaded 2 times – 397.02 KBDownload “Technical Product Manual (PDF)”
instruction-book-lacunza-silver-plus-ing-ed-06-1.pdf – Downloaded 2 times – 6.60 MB
Description
The Silver built-in closed combustion fireplace is available in two sizes, 800 and 1000mm, and comes standard with a 50mm fascia to cover the cutout in your wall. The fireplace can be installed without the fascia. Heat can also be vented to different rooms by means of two additional outlets on top of the fireplace.
The Lacunza range of built-in fireplaces comes with the coveted Flamme Verte 7-star certification making it one of the most efficient fireplaces available. This series is Fully certified to AS/NZS 4012, 4013, and 2918 and also meets and exceeds the Eco-Design 2022 requirements.
Additional information
| Weight | 132 kg |
|---|---|
| Dimensions | 109,2 × 44,5 × 61,1 cm |
| MATERIAL | Cast iron / Steel |
| COLOUR | Black |
| FLUE DIAMETER | 180mm / 200mm |
| FLUE EXIT | Top or Rear |
| ENERGY SOURCE | Wood |
| ASH PAN | Yes |
| OUTPUT KW | 7,9-14KW |
| EFFICIENCY | 75% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Double combustion |
| WARRANTY | 10-YEAR WARRANTY |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Spain |











