Lacunza Atlantic 613R
R38 895,00
The Atlantic collection of fireplaces boasts dual air controls a removable ash tray as well as a self-cleaning glass air wash system. The dual air control system is of superior quality and gives the user the ability to adjust the fireplace output and rate of burn with a sensitivity not normally associated with slow-burning fireplaces.
Download “Technical Drawing (PDF)”
lacunza-atlantic-613-r-technical-drawing.pdf – Downloaded 1 time – 192.04 KBDownload “Technical Product Manual (PDF)”
instruction-book-lacunza-ocean-atlantic-610-610r-ing-ed-00-1.pdf – Downloaded 2 times – 5.40 MB
Description
The Atlantic collection of fireplaces boasts dual air controls a removable ash tray as well as a self-cleaning glass air wash system. The dual air control system is of superior quality and gives the user the ability to adjust the fireplace output and rate of burn with a sensitivity not normally associated with slow-burning fireplaces.
The Atlantic series has the coveted Flamme Verte 7-star certification.
Additional information
| Weight | 106 kg |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 40 × 110 cm |
| MATERIAL | Cast iron / Steel |
| COLOUR | Black |
| FLUE DIAMETER | 150mm |
| FLUE EXIT | Top |
| ENERGY SOURCE | Wood |
| ASH PAN | Yes |
| OUTPUT KW | 10 -13KW |
| EFFICIENCY | 75% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Double combustion control with air wash |
| WARRANTY | 10-YEAR WARRANTY |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Spain |












