Kratki K7
R16 900,00
The Kratki K7 is one of the most popular cast iron, freestanding fireplaces sold in South Africa. This compact, wood-burning stove is loved for the quality it offers at such an economic price point.
Download “Technical Drawing (PDF)”
Kratki-TechSheet-Download_K7.pdf – Downloaded 0 times – 630.62 KBDownload “Product Card (PDF)”
kratki-k7-Product-Card.pdf – Downloaded 0 times – 1,012.45 KB
Description
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Kratki’s cast iron fireplaces are forged from the highest quality cast iron and are built to last Poland’s harshest winters. As a result, each unit offers excellent thermal properties and durability.
With very impressive technical specifications, this closed-combustion fireplace is an excellent heating solution for those looking for a more traditional fireplace. Crafted with great attention to detail, the Kratki cast iron range of wood-burning stoves are designed to add an element of timeless, traditional beauty to your interior space.
To guarantee maximum strength, the cast iron is moulded to a minimum thickness of 8mm. This ensures that the fireplace offers excellent radiant heating for your home – even long after the last wood log has burnt down. As an efficient, closed-combustion fireplace, most of the heat generated by the burning wood is released more effectively into the room for your comfort.
Depending on your preferred aesthetic and installation, this wood-log fireplace allows for both the top or rear flue exits. In addition, it comes with a removable ash box for simple and easy cleaning as well as a removable door handle for your safety and convenience.
To improve the safety and performance of the fireplaces, as well as increase their lifespan, the heat-resistant glass Kratki uses is of the highest quality. Thanks to the specialised, air-wash glass cleaning system, the soot deposits on the fireplace glass are greatly reduced.
All Kratki’s wood-burning fireplaces come with a 5-year warranty. As a result, you can be confident that your fireplace has been designed with strength and durability at its very core and will last for many years to come.
Additional information
| Weight | 79 kg |
|---|---|
| Dimensions | 53,6 × 41,3 × 60,1 cm |
| CO EMISSIONS | 0.30% |
| COLOUR | Black |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Poland |
| EFFICIENCY | 71% |
| FLUE PIPE DIAMETER | 130mm |
| FUEL | Wood |
| HEAT OUTPUT | 8 kW |
| HEATING CAPACITY | 110 – 190m3 |
| MATERIAL | Cast iron |
| WARRANTY | 5-year warranty |
| ASH PAN | Yes |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Primary and secondary combustion |
| DOOR | Standard door |
| FLUE EXIT | Top or rear |
















