Godin Armonnie Black
R82 995,00
The Godin Armonnie 6.5kw wood-fired cooker is equipped with an enameled top with a hob and polished circles. The thermometer is inlaid in the oven glass. fully retractable drawer. This cooker has been studied, designed, and produced in France, with care to satisfy you completely. These devices have been tested according to the European standard NF EN 12815 criteria.
Available in two colours
- Godin Armonnie Black retails at R 82,995-00
- Godin Armonnie Red retails at R 85,995-00
Download “Technical Information & Drawing - French (PDF)”
Godin-Armonnie-Technical-Manual.pdf – Downloaded 4 times – 1.69 MB
Description
Godin captures the spirit of French excellence. The Godin cast iron foundry can be found in Guise, northern Aisne, and has been manufacturing quality cast iron fireplaces since 1840 when Jean-Baptiste GODIN created the company that still bears his name today. Starting with the famous “Petit Godin”, a model which is still manufactured today, Godin has become one of Europe’s oldest and most respected companies. Their reputation and expertise are unanimously recognized and the company controls the entire manufacturing process from start to finish.
This brand offers a full range of cast iron, freestanding and insert, wood-burning, and multifuel fireplaces. Top-selling models are the robust Cube and Fontemont; the enameled, glossy Regence whose vintage style and elegance capture French flair and finery; the state-of-the-art Cobra with its stylised lines and curved base, and the multifuel Jurassien. Most models such as the Petit Godin, the Regence, and the Jurassien feature secondary combustion to ensure a very clean burn and most have a rear convection panel that offers some heat protection for your walls. Models come standard with an air-wash system, large removable ash pans with handles, and a universal Godin fireplace tool.
Godin comes with a 1-year limited guarantee on specific internal parts and a 5-year limited guarantee on the fireplace body. GODIN has received the ‘Origine France Garantie label’ issued by AFNOR Certification which allows companies to promote the “produce in France” and for consumers to choose to buy French. Godin is of 100% French origin and is imported from Guise in France.
Additional information
| Weight | 170 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 40 × 51 cm |
| FLUE DIAMETER | 139mm |
| FLUE OUTLET | Top or Rear |
| FUEL | Wood |
| LOG SIZE LOADING FROM THE FRONT | 50cm |
| PANORAMIC GLASS RESISTANT TO 750°C | Yes |
| CAST IRON FIREBOX | Yes |
| AIR REGULATION | Yes, Manual |
| OUTPUT KW | 6.5KW |
| HEATING VOLUME | 240m3 |
| WOOD CONSUMPTION AT NORMAL RATE | 2.42 kg per Hour |
| CO EMISSIONS | 0,08% |
| EFFICIENCY | 85% |
| AVERAGE FUME TEMPERATURE | 204 °C |
| MIN DISTANCES TO COMBUSTABLE MATERIALS | 30cm Rear, 30cm Side, 150cm Front |
| COLOUR | Black / Red |









