Lacunza Itaca 1000
R114 895,00
The Lacunza Itaca 1000 is suitable for energy-efficient homes. High-pressure ventilation system with centrifugal fans and speed regulator (control unit) which allows you to heat different rooms in the home via ducts. Optimum burning technology that achieves great combustion efficiency. Lower consumption and greater autonomy of firewood loads.
Watch a video of the Lacunza Itaca
Download “Technical Drawing (PDF)”
Lacunza-Itaca-Technical-Drawing.pdf – Downloaded 3 times – 1.31 MBDownload “Technical Product Manual (PDF)”
instruction-book-lacunza-itaca-80-100-120-eco-ing-ed-02.pdf – Downloaded 5 times – 8.63 MB
Description
Monobloc inserts made of steel sheet for firewood, with a hearth in white refractory cement, completely removable and which gives greater clarity to the hearth, withstands temperatures above 1200ºC, accumulates heat throughout the combustion and also releases it during the shutdown phase. Insert with door with high-temperature resistant glass ceramic glass.
This fireplace meets and exceeds the Eco-Design 2022 requirements.
Additional information
| Weight | 300 kg |
|---|---|
| Dimensions | 109,1 × 68,8 × 150,7 cm |
| MATERIAL | Cast iron / Steel |
| COLOUR | Black |
| FLUE DIAMETER | 200mm / 250mm |
| FLUE EXIT | Top or Rear |
| ENERGY SOURCE | Wood |
| ASH PAN | Yes |
| OUTPUT KW | 13-18KW |
| EFFICIENCY | 80% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Double combustion control |
| WARRANTY | 10-YEAR WARRANTY |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Spain |














