Kratki K8-T
R34 600,00
The Kratki K8-T is a favourite choice amongst our clients looking for a unique, double-sided cast iron fireplace that suits both modern and traditional interior spaces.
Download “Technical Drawing (PDF)”
Kratki-TechSheet-Download_K8T.pdf – Downloaded 1 time – 509.12 KBDownload “Product Card (PDF)”
kratki-k8t-Product-Card.pdf – Downloaded 2 times – 1.20 MB
Description
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Kratki’s cast iron fireplaces are forged from the highest quality cast iron and are built to last Poland’s harshest winters. As a result, each unit offers excellent thermal properties and durability.
With very impressive technical specifications, this closed-combustion fireplace is an excellent heating solution for those looking for a more traditional fireplace. Crafted with great attention to detail, the Kratki cast iron range of wood-burning stoves are designed to add an element of timeless, traditional beauty to your interior space.
To guarantee maximum strength, the cast iron is moulded to a minimum thickness of 8mm. This ensures that the fireplace offers excellent radiant heating for your home – even long after the last wood log has burnt down. As an efficient, closed-combustion fireplace, most of the heat generated by the burning wood is released more effectively into the room for your comfort.
Depending on your preferred aesthetic and installation, this wood-log fireplace allows for both the top or rear flue exits. In addition, it comes with a removable ash box for simple and easy cleaning as well as a removable door handle for your safety and convenience.
To improve the safety and performance of the fireplaces, as well as increase their lifespan, the heat-resistant glass Kratki uses is of the highest quality. Thanks to the specialised, air-wash glass cleaning system, the soot deposits on the fireplace glass are greatly reduced.
All Kratki’s wood-burning fireplaces come with a 5-year warranty. As a result, you can be confident that your fireplace has been designed with strength and durability at its very core and will last for many years to come.
Additional information
| Weight | 124 kg |
|---|---|
| Dimensions | 66,7 × 38,2 × 62,6 cm |
| CO EMISSIONS | 0.19% |
| COLOUR | Black |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Poland |
| EFFICIENCY | 75% |
| FLUE PIPE DIAMETER | 130mm |
| FUEL | Wood |
| HEAT OUTPUT | 11 kW |
| HEATING CAPACITY | 160 – 275m3 |
| MATERIAL | Cast iron |
| WARRANTY | 5-year warranty |
| ASH PAN | Yes |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Primary and secondary combustion |
| DOOR | Curved glass door x 2 |
| FLUE EXIT | Top or rear |













