Superior Micaela | 6.4kW
R24 950,00
Superior wood burning stoves offer a wide choice of possibilities to heat your home with the utmost efficiency. The meticulous use of the best materials and applied modern technology ensure that the combination of moderate consumption and high performance will ensure that a comfortable and environmentally friendly heat is achieved which will heat your home. Superior stoves are available in different colours and styles so that you can select the unit that best suits your style.
This is a special order item. Please contact us for details.
Description
TECHNICAL DATA
Room heating capacity (max) 185 m3
Rated heat output (max) 6.4 kW
Nominal thermal efficiency 81.8%
Consumption at rated heat output (min-max) 2.4 Kg/h
Unit Dimensions WxDxH 47x41x90 cm (+50mm additional space all around unit for installation cavity.)
TECHNOLOGY & FEATURES
Cladding: Enamelled steel
Stove interior: Cast Iron
Firebox and baffle plate: Cast iron
Heating: Natural convection and radiant heat
Ash drawer: Removable
Ceramic glass
Resistant up to 750° C self-cleaning
Top: Cast iron
Primary and secondary air: Adjustable
Fire pit: Cast iron
Flue outlet mm ø120
Door: Cast iron with automatic lock
Door handle: Chrome with spring knob
Additional information
| Weight | 96 kg |
|---|---|
| Brand | Superior |
| Colour | Beige Sabbia, Blue Metalico, Bordeaux |
| Combustion Type | Closed combustion |
| Fires Style | Freestanding |
| Fire Design | Traditional |
| Fuel Type | Wood Burner |
| Fire View | Front View |
| Output Size | Small (4-7kW) |
| Heat Output | 6.4kW |
| Country of origin | Italy |
| Flue Outlet | Top |
| Flue Diameter | 120mm |















Reviews
There are no reviews yet.