Plamen Nera
R38 800,00
Weighing in at an impressive 169kg, the Nera is a large, modern, and bold fireplace. Featuring a very large glass window, you will get a great view of the flames inside. This cast iron stove offers 14 kW of heat and is capable of heating large spaces comfortably. With modern fireplace technology, the Nera has an impressive efficiency rating of 81% and an A+ energy class rating.
Download “Technical Information & Drawing (PDF)”
Plamen-Manual_Nera14kW-Technical-Sheet.pdf – Downloaded 4 times – 3.80 MBDownload “Product Card (PDF)”
plamen-nera-product-card.pdf – Downloaded 4 times – 395.06 KB
Description
Plamen fireplaces are built to be tough! Each unit is forged from a thick mold of high-quality cast iron – giving them the strength and durability to withstand many winters.
These stoves offer excellent radiant heating for your home, even long after the last log of wood has been added. Being efficient, closed-combustion fireplaces, the majority of the heat is released into the room rather than being wasted up the chimney.
With very impressive technical specifications, these wood-burning fireplaces offer a highly effective, yet economical heating solution. With great attention to detail given to the design and quality of each stove, a Plamen fireplace is an eye-catching addition to any home.
To improve the safety, performance, and lifespan of the fireplaces, Plamen uses only high-quality, heat-resistant glass. Thanks to the specialised, air-wash glass cleaning system, the soot deposits on the glass door are greatly reduced compared to other fireplaces on the market.
Each fireplace comes standard with a heat-protective glove and wood stoker.
Additional information
| Weight | 169 kg |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 118,5 cm |
| MATERIAL | Cast iron |
| HEAT OUTPUT | 12 – 14KW |
| EFFICIENCY | 81% |
| ENERGY RATING | A+ |
| CO EMISSIONS | 0.07% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Primary, Secondary and Tertiary Combustion Technology |
| COLOUR | Black |
| FUEL | Wood |
| FLUE PIPE DIAMETER | 150mm |
| FLUE EXIT | Top |
| ASH PAN | Slide out tray |
| WARRANTY | 2-year warranty |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Croatia |












