Kratki Basia
R46 700,00
The Basia is a powerful, impressive fireplace with a large glass door that offers a good view of the fire. This unit is more suited for newly built installations. Kratki’s heat-intensifying ceramics line the inside of the fireplace chamber, significantly increasing the performance of the fireplace.
Download “Technical Drawing (PDF)”
Kratki-TechSheet-Download_Basia.pdf – Downloaded 3 times – 689.80 KBDownload “Product Card (PDF)”
kratki-basia-Product-Card.pdf – Downloaded 3 times – 959.63 KB
Description
TECHNICAL SPECIFICATIONS
The Kratki Jas fireplace pairs a minimalist, contemporary design with the most modern technology in fireplace combustion. This wood-burning fireplace is sure to capture attention with its sizeable glass window that provides a beautiful view of the flames once the fire has been lit.
With very impressive technical specifications, this closed-combustion fireplace is an excellent heating solution for anyone looking for a high-performance, modern unit at an economical price point. While the Kratki Jas can be installed as a built-in fireplace it can, as an alternative, be installed on a ledge as a countertop, freestanding fireplace.
Considering that Kratki fireplaces are built to last Poland’s harsh winters, this Jas firebox is manufactured with thick, high-quality steel – which is reflected in its solid weight.
The burn chamber is lined with Kratki’s signature ceramics. When it comes to the choice of materials that can be used inside a fireplace chamber, these thick, heat-intensifying ceramics offer the best thermal properties available.
For improved safety and performance, as well as to increase their lifespan, the heat-resistant glass that Kratki uses is of the highest quality. Thanks to the specialised, air-wash glass cleaning system, the soot deposits on the fireplace glass are greatly reduced.
All Kratki’s wood-burning fireplaces come with a 5-year warranty. As a result, you can be confident that your fireplace has been designed with strength and durability at its very core and will last for many years to come.
Additional information
| Weight | 133 kg |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 48,2 × 76,1 cm |
| CO EMISSIONS | 0.15% |
| COLOUR | Black |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Poland |
| EFFICIENCY | 70% |
| FLUE PIPE DIAMETER | 200mm |
| FUEL | Wood |
| HEAT OUTPUT | 17 kW |
| HEATING CAPACITY | 190 – 415m3 |
| MATERIAL | Steel |
| WARRANTY | 5-year warranty |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Primary, secondary and tertiary combustion |
| DOOR | Standard door |
| FLUE EXIT | Top |












