Kratki Leo 70 LP
R87 800,00
The Kratki Leo 70 LP is modern and luxurious closed combustion gas fireplace with a 3-sided-glass face. The design offers a wide and clear view of the flames. The coaxial flue pipe systems ensure that this gas fireplace is a sealed and safe system. The sleek design comes with a digital hand held remote and realistic ceramic logs.
Download “Technical Drawing (PDF)”
Kratki-TechSheet-Download_Leo70LP.pdf – Downloaded 2 times – 369.18 KBDownload “Product Card (PDF)”
kratki-leo-70-lp-Product-Card.pdf – Downloaded 2 times – 1.40 MB
Description
TECHNICAL SPECIFICATIONS
The Kratki gas fireplace range pairs a sleek and contemporary design with the most modern technology in gas fireplace combustion. These specialised fireplaces are manufactured with thick, high-quality steel and are designed to conform to strict EU standards and regulations. Most importantly, the balanced coaxial flue pipe design ensures user safety by creating a fully sealed and safe system.
Each unit boasts a sizeable glass window that provides a beautiful view of the gas flames once lit. For improved safety and performance, as well as an increased lifespan, the heat-resistant glass that Kratki uses is of the highest quality. The gas fireplaces also come with a set of premium, ceramic logs that are beautifully designed to create a more realistic ‘wood fire’ effect when burning.
With very impressive technical specifications, this gas fireplace is an excellent heating solution for anyone looking for a high-performance, modern, closed-combustion gas unit.
The gas system works on both radiant and natural convection and, because the Kratki gas units are battery-powered, they do not require electricity. As an efficient, closed-combustion fireplace, the heat generated while burning is released more effectively into the room for your comfort.
All the gas fireplaces in this range come with a dedicated LCD remote for easy control of the unit.
Additional information
| Weight | 90 kg |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 37,5 × 81,6 cm |
| COLOUR | Black |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Poland |
| FLUE PIPE DIAMETER | 100/150mm |
| FUEL | Gas |
| HEAT OUTPUT | 6.1 kW |
| HEATING CAPACITY | 70 – 140m3 |
| MATERIAL | Steel |
| WARRANTY | 2-year warranty |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Balanced flue gas system |
| FLUE EXIT | Top |
| REMOTE CONTROL | Yes |














