Lacunza Midi 700 Insert
R32 895,00
The Lacunza Midi 700 cast iron insert fireplace is built to last with a solid cast iron body and cast iron internal components.
Download “Technical Drawing (PDF)”
midi-700-insert-1.pdf – Downloaded 3 times – 609.47 KBDownload “Technical Product Manual (PDF)”
instruction-book-lacunza-midi-700-ing-ed-01.pdf – Downloaded 3 times – 3.50 MB
Description
The Midi is compact at only 700mm wide but it’s powerful. Nominal heat output is 10kW up to 11.4kW. With 25 to 30 cubic meters per KW, this little cast iron insert fireplace can heat up to 300 cubic meters. Roughly 120 square meters. These calculations do depend on other factors such as the amount of glass windows, ceiling height, and how well the building is insulated.
The Midi 700 cast iron insert fireplace comes standard with a 4-sided 50mm fascia and built-in convection fans included in the price.
Additional information
| Weight | 135 kg |
|---|---|
| Dimensions | 70 × 50,2 × 52,2 cm |
| MATERIAL | Cast iron |
| COLOUR | Black |
| FLUE DIAMETER | 180mm / 200mm |
| FLUE EXIT | Top or Rear |
| ENERGY SOURCE | Wood |
| ASH PAN | Yes |
| OUTPUT KW | 11 to 14,5KW |
| EFFICIENCY | 75% |
| COMBUSTION TECHNOLOGY | Double combustion control |
| WARRANTY | 10-YEAR WARRANTY |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Spain |












