Piazzetta P163T – Smart Fire Plus | 11.3kW
R77 950,00
Pellet stove with steel cladding and majolica elements, with standard Multifuoco system, for uniform heat from floor to ceiling, including heating to other rooms of the home through ducting of a hot air flow. The standard Dual Power System with separate fan regulation, allows for managing different dedicated room temperatures. Thanks to the Natural Mode function, it is possible to turn off the forced-air fans and switch to natural convection mode, which is totally silent. Optional kit for remote management through text messages and Wi-Fi using the app on smartphones and tablets.
Description
Room heating capacity (max) 325 m3
Rated heat output (max) 11.3 kW
Power adjustable (positions) 4
Nominal thermal efficiency 90%
Consumption at rated heat output (min-max) 0.8-2.4 Kg/h
Unit Dimensions WxDxH 62x58x125 cm
View Technical Specifications/Drawing
► Fully Automated
► Save on running costs
► Convenient to use
► Easy to clean
► Less than 1% ash produced
► Accurate temperature control
► Economical consumption
► Highly efficient
► Easy to handle 15kg pellet bags
TECHNOLOGY & FEATURES
Multifuoco System®
Forced-ventilation system featuring 5 power levels. Air ductable up to 8 m
Management app
Optional kit that allows for managing all the stove’s functions through smartphones and tablets
Programming
With 6 daily time frames
Remote Control System
Optional kit for remotely managing the stove simply through a text message
Structure
Steel insert with cast iron door and brazier
Energy Saving
Automatic switching on and off for maximum energy saving
Eco Function
Automatic flame power control
Trend Power
Two independent fans to obtain different temperatures in different rooms
Multi-functional remote control
With 6 daily time frames
Cladding
Made of coated steel, with top including majolica insert
Natural Mode
The stove continues to burn and the hot air fan switches off, heat continues to be distributed throughout the room through natural convection
Air Glass System
Self-cleaning ventilated ceramic glass resistant to 750°C
Additional information
| Weight | 138 kg |
|---|---|
| Brand | Piazzetta |
| Combustion Type | Closed combustion |
| Fires Style | Freestanding, Smart Fires |
| Fire Design | Contemporary |
| Fuel Type | Pellet Burning |
| Fire View | Front View |
| Output Size | Medium (8-11kW) |
| Heat Output | 11.3kW |
| Country of origin | Italy |
| Flue Outlet | Rear |
| Flue Diameter | 80mm |
| Colour | Bianco, Nero, Rubino |















Reviews
There are no reviews yet.