Charnwood Cove 2 – With Stand | 11kW
R43 450,00 – R47 450,00
With its gentle curved door and soft lines the Charnwood Cove 2 creates a powerful focal point for any room. It delivers a respectable 8kW of heat with a maximum output of 11kW.
Description
With its gentle curved door and soft lines the Charnwood Cove 2 creates a powerful focal point for any room. It delivers a respectable 8kW of heat with a maximum output of 11kW. The base options give the stove five very different looks. The low stand and low arch are perfect for fitting the appliance into a standard fireplace opening whilst the store stand and centre stand are ideal for a large inglenook or a freestanding situation
COLOURS ARE SPECIAL ORDER
Colours take 2 – 3 Weeks to process
50% non-refundable deposit require for colour options
STANDS
Choose between the midi, wood store or centre stand
Our consultants will call you to confirm your stand choice.
Additional information
| Weight | 133 kg |
|---|---|
| Colour Swatches | Almond, Black, Blue, Bronze, Brown, Green, Gunmetal Grey, Pewter |
| Brand | Charnwood |
| Fire Style | Freestanding |
| Fuel Type | Multi-fuel, Wood Burner |
| Fire Design | Traditional, Wood Store Base |
| Output Size | Medium (8-11kW) |
| Combustion Type | Closed |
| Flue Diameter | 150mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Heat Output | 11kW |
| Flue Outlet | Top or Rear |
















Reviews
There are no reviews yet.